Cechy dobrego weterynarza

Każdy właściciel zwierzaka domowego ma pewne doświadczenia związane z weterynarzami. Niektórym lekarzom bardzo zależy na zdrowiu małych pacjentów, lecz część z nich nastawiona jest jedynie na zysk i odmawia pomocy zwierzakom, za które nie ma kto zapłacić. Jak rozpoznać dobrego weterynarza, który odpowiedzialnie zajmie się naszym zwierzakiem?

Do psa jak do dziecka

Charakter dobrego weterynarza powinien być nieco zbliżony do charakteru pediatry. Dobre podejście do zwierzaka wzbudza zaufanie. O ile weterynarz może nas oszukać, o tyle nasz pupil od razu rozpozna człowieka, któremu nie zależy na jego bezpieczeństwie. Weterynarz musi być osobą, która kocha zwierzęta, podobnie jak pediatra musi kochać dzieci. Rzadko zdarzają się weterynarze z przypadku, gdyż jest to zawód wymagający wielu lat studiów i praktyki. Spokój i pozytywne podejście do pacjenta to cechy dobrych weterynarzy. Jeśli twój zwierzak na co dzień nie potrafi usiedzieć w miejscu, a u weterynarza zamienia się w małego aniołka, możesz być pewien, że lekarz zdobył jego serce i zaufanie.

Stalowe nerwy

Cierpienie zwierząt, które są bezbronne i często zdane na los ludzi, może osłabić nawet najsilniejsze nerwy. Weterynarz musi być przygotowany na beznadziejne sytuacje i umieć stwierdzić, kiedy nie da się już nic zrobić. Decyzja o uśpieniu psa, kota, a nawet chomika jest bardzo trudna zarówno dla właściciela, jak i weterynarza, lecz ten drugi musi być przygotowany na wszystko. Weterynarz nie może również mdleć na widok krwi, podobnie jak każdy inny lekarz.

Działalność społeczna

Dobrego weterynarza poznamy również po zaangażowaniu w działalność społeczną, taką jak pomaganie schroniskom, organizacja koncertów charytatywnych itp. Warto również, aby weterynarz odwiedzał szkoły i opowiadał nie tylko o swojej pracy, lecz również o tym, jak należy traktować zwierzęta i co zrobić, jeśli na swojej drodze napotkamy potrąconego kota lub umierającego gołębia. Poświęcając czas na edukację młodszych, weterynarz nie tylko promuje pozytywne zachowania wobec zwierząt, lecz również reklamuje swoje usługi i zwiększa szanse na zdobycie nowych pacjentów.