Demineralizacja — co to za proces, gdzie się go wykorzystuje

Woda w „czystej”, czyli niezmodyfikowanej postaci nie nadawałaby się do użytku w naprawdę wielu systemach, czy też miejscach. Z tego powodu od wielu lat poddaje się ją zróżnicowanym procesom uzdatniania, dzięki czemu jej skład sprawia, iż można ją w bezpieczny sposób wykorzystać. Jednym z procesów uzdatniania wody jest demineralizacja. Na czym on polega i gdzie się wykorzystuje?

Demineralizacja — na czym polega, czemu jest potrzebna?

Jak wiadomo woda pobierana z różnych źródeł, nigdy nie ma formy po prostu związku H2O. Jest ona zanieczyszczona przez różnego rodzaju związki i substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi, czy też instalacji, w których taka woda jest wykorzystywana. Świetnym przykładem może być woda kotłowa używana w systemach grzewczych. Gdy jest ona zanieczyszczona, istnieje ryzyko powstania osadów mineralnych, czyli tak zwanego kamienia, który z kolei może spowodować poważną awarię całej instalacji. 

Właśnie z tego powodu stosowana jest demineralizacja wody. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu jak największej ilości minerałów, które w wodzie występują pod postacią soli. W ten sposób woda staje się zdatna do użytku między innymi w systemach, które są narażone na powstawanie kamienia. 

Gdzie stosowana jest demineralizacja?

Demineralizacja z racji na to, jak wpływa na wodę, stosowana jest w wielu branżach i nie tylko. Przede wszystkim demineralizacji poddaje się wodę, która trafia poprzez miejskie wodociągi do naszych kranów. Wynika to między innymi z tego, iż jest ona również stosowana w takich urządzeniach jak zmywarka, czy też pralka. 

Woda zdemineralizowana potrzebna jest także na przykład w żelazku. Do takiego użytku specjalną wodę najczęściej trzeba po prostu kupić w małej butelce. Z demineralizacji korzystają także takie branże jak motoryzacja, przemysł spożywczy i wiele innych. O demineralizację muszą zadbać także gospodarstwa domowe, które nie mają dostępu do tak przefiltrowanej wody. Na szczęście istnieją specjalne stacje demineralizacji, które można również zamontować we własnym domu.