Dom opieki – czym kierować się przy wyborze domu dla seniora?

Decyzja o umieszczeniu starszej osoby w domu dla seniora jest bardzo trudna dla dziecka lub wnuka osoby wymagającej całodobowej opieki. Bardzo często nie jesteśmy w stanie sami opiekować się seniorem z uwagi na obowiązki w pracy. Wynajęcie prywatnej pielęgniarki jest bardzo kosztowne i niełatwo znaleźć osobę, która odpowiednio zajmie się naszym bliskim. Czym więc kierować się podczas szukania domu, w którym senior w spokoju spędzi jesień swego życia?

Otoczenie i atmosfera

Większość starszych osób kocha przebywać w otoczeniu przyrody. Warto więc wybrać ośrodek z ogrodem, w którym senior będzie mógł spędzać czas, cieszyć się promieniami słońca i słuchać śpiewu ptaków. Wiele domów opieki ma strony internetowe, na których możemy zobaczyć otoczenie ośrodka oraz jego wnętrze. Dobrze, jeśli dom dla seniora umożliwia przywiezienie własnych mebli – dzięki temu stworzymy przyjazną atmosferę, a senior będzie czuł się jak w domu.

Odpowiedzialna opieka

Najważniejsze, aby nasz senior miał w ośrodku całodobową opiekę. Dowiedzmy się, kto będzie opiekował się naszym bliskim i porozmawiajmy z tą osobą. Opiekun musi wzbudzić naszą sympatię oraz zaufanie i zapewnić nas, że senior znajdzie się w najlepszych rękach. Niektóre ośrodki organizują dla seniorów imprezy, takie jak imieniny, urodziny, spotkania wigilijne czy występy dzieci i młodzieży – jest to urozmaicenie, które wniesie do życia naszego seniora trochę więcej radości i sprawi, że będzie mógł spędzać czas w gronie znajomych oraz poznawać nowych ludzi.

Czytaj opinie

Nawet jeśli wybrany ośrodek wydaje ci się idealny, sprawdź opinie na jego temat. Jeśli znajomi nie słyszeli o danej placówce, poszukaj dyskusji na forach internetowych i upewnij się, że miejsce, w którym zamieszka bliska ci osoba, jest bezpieczne, profesjonalne i zapewni seniorowi spokój oraz szacunek. Jeśli to możliwe, znajdź dobrą placówkę blisko twojego miejsca zamieszkania – dzięki temu będziesz miał możliwość często odwiedzać seniora, a on poczuje, że wciąż jest dla ciebie ważny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*