Gres szkliwiony, a jego właściwości

Gres szkliwiony to atrakcyjna alternatywa dla zwykłych płytek ceramicznych. Są od nich mocniejsze i bardziej odporne na mróz. Dzięki swoim znakomitym parametrom mogą być stosowane w domach, miejscach publicznych oraz na zewnątrz: jako wykończenie tarasów czy balkonów.

Gres szkliwiony, a czyszczenie i właściwości

Wygląd i właściwości gresu szkliwionego są różne. Obecnie najpopularniejsza porcelana szkliwiona jest atrakcyjna wizualnie, może oferować różnorodne kolory, a co najważniejsze jest praktyczna, jeżeli wskazuje się na gres szkliwiony.

Gres szkliwiony wykonany jest z drobno zmielonej kamionki. Płytki są suszone i formowane, prasowane i wypalane w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza, a następnie szkliwione. Oznacza to, że na powierzchnię płytki nakładana jest warstwa barwnika i glazury, która twardnieje tworząc ochronną i dekoracyjną powłokę. Grubo szkliwione płytki ceramiczne są podobne do zwykłych płytek, ale ich wytrzymałość przewyższa zwykłe płytki, jeżeli wskazuje się na gres szkliwiony.

Ze względu na swoje właściwości porcelana szkliwiona może pracować normalnie w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu, średnich i ruchliwych. Jego główne zalety to odporność na plamy i zarysowania. Wierzchnia warstwa szkliwa zabezpiecza porcelanę przed trwałym zabrudzeniem, zamiast wnikać w strukturę płytki, gdzie brud osadza się na jej powierzchni w nakierowaniu na gres szkliwiony. Bardzo łatwo jest wyczyścić gres szkliwiony. Wystarczy regularnie czyścić podłogę i myć ją wodą z dodatkiem detergentu. Z wyjątkiem matowej ceramiki szkliwionej. Tak wykończone płytki mogą być trudne w utrzymaniu, a ich porowata struktura zatrzymuje kurz, utrudniając utrzymanie podłogi w czystości w odniesieniu do gresu szkliwionego.

Gres szkliwiony charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu nie nasiąka wodą. Dzięki temu może służyć również jako klatka schodowa wejściowa na balkon lub jako wykończenie wyeksponowanego tarasu. Dla porównania materiały o dużej nasiąkliwości zatrzymują wilgoć wewnątrz. To z kolei zwiększyło swoją objętość pod wpływem mrozu i uszkodziło konstrukcję deski.