Izolacje budynków, czyli jak ocieplić dom

Wraz z nadejściem jesieni, coraz częściej myślimy o ociepleniu domu. W sklepach z artykułami budowlanymi możemy znaleźć mnóstwo materiałów izolujących, które służą do ocieplenia domu. Aby wykonać to prawidłowo, warto zatrudnić fachowców, którzy profesjonalnie ocieplą dom, pozwalając nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. W jaki sposób najlepiej ocieplić dom?

Ocieplanie styropianem

Jeden z najpopularniejszych systemów ociepleń wykorzystywany jest między innymi przy ocieplaniu bloków mieszkalnych. Izolacja termiczna wykonana ze styropianu cechuje się wysoką trwałością przez wiele lat eksploatacji. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybrać fachowców, którzy dokładnie dobiorą najlepszej jakości materiały i zajmą się profesjonalnym montażem. Oprócz płyt styropianowych będziemy potrzebować również klejów, farb, siatek, tynków oraz materiałów wykończeniowych.

Ocieplanie wełną mineralną

Im wyższa cena, tym cieplejsza wełna mineralna. Przy zakupie warto również sugerować się tzw. współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda), który powinien być jak najniższy (0,030-0,042). Wełna mineralna cechuje się doskonałą paroprzepuszczalnością i polecana jest szczególnie do pomieszczeń narażonych na wilgoć. Cena wełny mineralnej jest wyższa niż cena styropianu i należy pamiętać również o tym, że przy montażu zużyjemy więcej kleju. Warto także zauważyć, że wełna jest odporna na działanie wysokich temperatur (wytrzymuje temperatury do 700°C) oraz gryzoni.

Ocieplanie pianą natryskową

Rzadziej stosowaną metodą izolacyjną jest izolacja termiczna wykonana z piany natryskowej. Izolacyjne piany natryskowe są bardzo wygodne w rozprowadzaniu i sprawiają, że izolacja jest bezspoinowa, dzięki czemu nie dochodzi do utraty ciepła. Do pozostałych zalet izolacyjnej piany natryskowej należą: odporność na działanie gryzoni, zapobieganie rozwojowi grzybów oraz pleśni, dźwiękoszczelność i lekkość. Decydując się na jakąkolwiek metodę izolującą, zwróćmy uwagę na koszt inwestycji i wybierajmy materiały dobrej jakości, które pozwolą nam cieszyć się ciepłem przez wiele długich zim.