Jaki kocioł kondensacyjny wybrać do domu?

Kocioł kondensacyjny jest nowoczesny, energooszczędny i bezpieczny. Te trzy cechy z pewnością warto wziąć pod uwagę, decydując się na tego typu ogrzewanie. Jest w stanie zapewnić ciepło w każdym domu. Decydując się na takie rozwiązanie z pewnością pojawią się pytania:  Jaki kocioł jednofunkcyjny wybrać? A może zdecydować się na dwufunkcyjny? Należy też pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczny jest piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem.  

 

Jak działa kocioł kondensacyjny?

 

Kocioł kondensacyjny należy do najnowocześniejszych. Jego działanie opiera się na prostej zasadzie: w kotle dochodzi do kondensacji pary wodnej, która powstaje w wyniku spalania gazu. Skraplanie uwalnia ciepło, które zostaje wykorzystane do ogrzania budynku. Generuje to dodatkowe ciepło, które w tradycyjnym kotle zostałoby utracone, gdyż spaliny zostałyby po prostu wyrzucone w powietrze. Tymczasem dzięki kondensacji zostają one schłodzone i przekazane do instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli naszym głównym celem jest właśnie ogrzanie domu, można śmiało zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny. 

 

Jaki kocioł jednofunkcyjny wybrać?

 

Kocioł jednofunkcyjny ma za zadanie zasilać centralne ogrzewanie, czyli po prostu ogrzewać dom. W przeciwieństwie do dwufunkcyjnego jest tańszy. Na jaki kocioł jednofunkcyjny można się zdecydować? Otóż są dwa rodzaje kotłów:

– wiszący – zapewni dodatkowe oszczędności, jednak ma mniejszą żywotność 

– stojący – jest droższy, bardziej wytrzymały, jednak zajmuje więcej miejsca.

Wadą kotłów jednofunkcyjnych jest to, że ogrzewają dom, jednak nie zapewniają ciepłej wody. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu uzyskamy także ciepłą wodę użytkową.

 

Piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem

 

Piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem to rozwiązanie, które zapewni zarówno ogrzanie domu, jak i ciepłą wodę użytkową. Zasobnik spełnia tu rolę podgrzewacza wody i gromadzi jej sporą ilość. Niestety, woda nie jest cały czas podgrzewana i może po jakimś czasie ostygnąć, co zmusza kocioł do ponownego ogrzania. 

Sam zasobnik, jak i dodatkowe podgrzewanie wody wiążą się zawsze z dodatkowymi kosztami, jednak zapewnienie domowi stałego ogrzewania oraz ciepłej wody jest tego warte.