Jakie usługi oferuje firma geodezyjna?

Geodeta dla większości osób to zawód polegający na pomiarze działek i wyznaczaniu granic. Zakres usług świadczonych przez firmę geodezyjną jest jednak znacznie szerszy. Świadczy o tym fakt, że z wiedzy technicznej oraz profesjonalizmu geodety korzystają osoby prywatne, przedsiębiorstwa, a nawet instytucje.  

Z jakich usług geodezyjnych mogą korzystać osoby prywatne?

Pomiary powierzchni terenu to tylko jedna usługa w ramach działalności firmy geodezyjnej. Oprócz tego dla osób prywatnych geodeta realizuje również pomiary wewnętrzne gruntów w kontekście oszacowania ryzyka przemieszczania się ziemi, osiadania czy innych zagrożeń mogących zaburzyć bezpieczeństwo inwestycji budowlanej. 

Współpraca osób prywatnych z firmą geodezyjną zaczyna się wówczas, gdy wymaga tego prawo, a więc gdy zachodzi konieczność podziału lub wyznaczania działki, czy rozstrzygnięcia sporu sądowego związanego z dziedziczeniem majątku. Opinia techniczna geodetów przydaje się również w przypadku chęci zakupu lub sprzedaży działki, a także chęci przebudowy nieruchomości. 

Jak widać, na brak pracy nie może narzekać żaden geodeta. Poznań jest przykładem miasta, w którym pracuje wiele firm geodezyjnych o dobrych opiniach. Zaletą takich firm jest elastyczny dojazd do działki, która ma zostać poddana technicznym badaniom. W wielu przypadkach związanych z nieruchomościami w postaci działki lub obiektu budowlanego prawo budowlane wymaga odpowiedniej dokumentacji i planów. To powoduje konieczność nawiązania współpracy z firmami geodezyjnymi w przypadku konieczności wykonania:

  • rozgraniczania działki,
  • podziału działki,
  • odnawiania granic,
  • wytyczania lokalizacji obiektów na gruncie,
  • pomiarów powierzchni i kubatury budynku.

Część powyższych usług realizowana jest w przypadku braku objęcia terenu miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

Geodezyjne usługi na rzecz inwestycji

W ramach działalności geodeci również świadczą usługi dla przedsiębiorstw i instytucji, realizujących inwestycje budowlane, które wiążą się z koniecznością stworzenia odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej na poszczególnych etapach prowadzenia inwestycji. Badania terenowe oraz opinie przeprowadzone przez firmę geodezyjną są kluczowe dla prawidłowego zrealizowania inwestycji. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*