Malowanie ścian kontra naklejanie tapet – plusy i minusy

Stając przed pytaniem o malowanie lub tapetowanie ścian, większość z nas coraz chętniej stawia na malowanie, twierdząc, że jest to łatwiejsze, tańsze i bardziej nowoczesne. Jakie są zalety i wady malowania oraz tapetowania?

Wybór kolorystyczny

Jeśli chodzi o malowanie, możemy wybrać kilka kolorów farb i samodzielnie stworzyć wzory, używając odpowiednich szablonów lub taśmy malarskiej. Farba jest jednak płaska i nie zawiera zdobień, dlatego jeśli zależy nam na konkretnych wzorach (szczególnie do pokoju dziecięcego), warto wybrać tapetę, która charakteryzuje się ciekawą fakturą i wzorami. Wielu z nas wzorzyste tapety kojarzą się z wnętrzami starszych osób, jednak umiejętny dobór tapety pozwoli na stworzenie naprawdę ciekawego, niepowtarzalnego i nowoczesnego wnętrza.

Przygotowanie ściany

Ściana, na którą nakładamy tapetę, nie musi być idealna, w przeciwieństwie do tej malowanej farbą. Czeka nas zatem więcej pracy podczas przygotowywania ściany pod malowanie. Wybór dobrej farby pozwala jednak przedłużyć żywotność koloru, zapobiega kruszeniu i umożliwia szybkie czyszczenie przy użyciu nawilżonej ściereczki. Nawet jeśli farba ulegnie uszkodzeniu, możemy odmalować ścianę, używając tego samego koloru, który z łatwością dostaniemy w sklepie, jeśli nie zachowały się resztki z remontu. Gorzej jest w przypadku tapet, których możemy nie znaleźć ponownie w sklepie – uszkodzenia będziemy musieli więc zakrywać elementami, które można nakleić lub przybić. Mimo użycia najlepszego kleju tapeta może również zacząć się odklejać na łączeniach. Nieumiejętne nałożenie tapety wiąże się również z powstaniem bąbli wypełnionych powietrzem. Należy również pamiętać o tym, że zabrudzenia z tapet mogą schodzić wraz z nadrukiem.

Naklejki na ściany

Popularnym rozwiązaniem w ostatnich czasach stały się naklejki na ściany przedstawiające bohaterów bajek, zwierzęta oraz oryginalne napisy. Ciekawym rozwiązaniem są również naklejki skandynawskie, które z powodzeniem mogą imitować wzory na tapetach. Naklejki te nadają się do ścian malowanych, natomiast mogą nie sprawdzić się na niektórych rodzajach tapet.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*