Osuszanie budynków – gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa

dach

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w zawilgoconych wnętrzach nie jest zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie – obecność pleśni i grzybów sprzyja bowiem rozwojowi chorób układu oddechowego, stanowiąc przy tym poważne zagrożenie dla alergików. Także i same budynki źle znoszą wszelkie zalania oraz pozostającą po nich wilgoć. Drewniane podłogi zaczynają stawać się nieprzyjemnie miękkie, zaś ściany ulegają stopniowemu pękaniu. Z tego też powodu, warto postawić na usługi profesjonalnych firm, zajmujących się osuszaniem budynków z wilgoci. Oto, dlaczego przeprowadzenie takich procedur w zawilgoconych wnętrzach naprawdę się opłaca.

Przed wilgocią nie ma ucieczki!

Wilgoć, niestety, jest obecna praktycznie wszędzie. Zarówno nasze kuchnie i łazienki, jak i piwnice narażone są na nadmierne zawilgocenie wnętrz. I chociaż pierwsze dwa z wymienionych przez nas pomieszczeń należą do tych częściej eksploatowanych, tak piwnice bardzo często padają ofiarą wilgoci. Obfite, jesienne opady oraz podnoszący się poziom wód gruntowych sprawiają, że zalanie piwnic staje się sytuacją dość częstą. Bagatelizowanie osuszania budynków z wilgoci prowadzi wówczas do zauważalnych uszkodzeń, a także pogorszenia się samopoczucia domowników.

Jakie usługi oferują nam specjaliści od osuszania budynków?

Osuszanie budynków z wilgoci to nie tylko samo usunięcie przyczyny problemu oraz doprowadzenie ścian i podłóg do stanu używalności. To także odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń i instalacji przed ponownym zalaniem. Przykładem jest tu chociażby montaż odpowiednio dobranych rekuperatorów powietrza, czy też przeprowadzenie iniekcji krystalicznej, mającej na celu zwiększenie ogólnej wodoodporności ścian. Bardzo często wykonywana jest tu również izolacja przeciwwilgociowa.

Czy tego typu procedury są opłacalne?

Pamiętajmy, że zniszczenia, powodowane przez wilgoć, nierzadko są bardzo poważne. Ich ignorowanie nierzadko przekłada się również na powstawanie kolejnych uszkodzeń ścian i podłogi. Z tego też powodu, nie powinniśmy skupiać się tu wyłącznie na kosztach. Firmy, zajmujące się osuszaniem budynków z wilgoci, współpracują również z ubezpieczycielami. Dzięki temu, w przypadku większych zniszczeń, możemy liczyć na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania. Pamiętajmy przy tym, że wilgoć jest szczególnie groźna w starych budynkach, których konstrukcja i tak jest już często osłabiona. W momencie wykrycia jakichkolwiek problemów, nie powinniśmy więc czekać z wezwaniem fachowców.