Pogotowie energetyczne

Pogotowie energetyczne – awarie zasilania mogą mieć różne przyczyny. Ostatnio najbardziej zakłócenia w dostawie prądu spowodowane są silnymi burzami przepływającymi przez Polskę, zwanymi orkanami.

Pogotowie energetyczne – kilka ważnych informacji

Przede wszystkim zachowaj spokój i sprawdź, czy brak prądu dotyczy tylko naszego domu lub mieszkania. Jeśli to nasza wina, należy sprawdzić naszą instalację wewnętrzną wtyczek. W przypadku, gdy sąsiedzi nie mają prądu, najpierw upewniamy się, że dystrybutor czasami nie planuje przerw w dostawie energii w celu modernizacji sieci. Jeśli nie jest to przyczyną braku prądu, zgłoś awarię, dzwoniąc pod bezpłatny i ogólnopolski numer 991 informuje pogotowie energetyczne.

Operator systemu dystrybucyjnego odpowiedzialny za ciągłość zasilania musi z wyprzedzeniem informować klientów o planowanych przerwach w dostawie prądu. Powiadomienie może przybierać różne formy: informacje na stronie internetowej, informacje o masztach lub tablicach ogłoszeń. Czasami detaliści wysyłają takie powiadomienia do odbiorców za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Wiadomość oczywiście zawiera datę planowanej przerwy i szacowany czas trwania przerwy. Dystrybutorzy energii od pewnego czasu testują inteligentne stacje energetyczne. Na przykład Tauron Dystrybucja zainstalował swoją pierwszą inteligentną stację w Sobinie na Dolnym Śląsku. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie parametrów dostaw przez Internet. Umożliwia to szybszą lokalizację awarii zasilania. To rozwiązanie ma nie tylko znacznie ograniczyć przerwy w dostawie, ale w niektórych przypadkach praktycznie całkowicie je wyeliminować – dodaje pogotowie energetyczne.

Warto powierzyć to zadanie odpowiednio wykwalifikowanym specjalistom. Pamiętaj, aby zainstalować podczas remontu. Technik oceni warunki instalacji i czy wymagana jest aktualizacja. Następnie należy ustalić procedury związane z podłączeniem do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Żądanie połączenia należy przesłać do operatora systemu dystrybucyjnego. Dystrybutorzy mają 30 dni na udzielenie odpowiedzi. Wnioskodawca otrzymał sugestie dotyczące umowy przyłączeniowej oraz listę warunków, które należy spełnić. Ile kosztuje ustawienie prądu, zależy od pojemności połączenia, długości połączenia i tego, czy jest to połączenie napowietrzne czy kablowe.

https://www.gkpge.pl/Oferta/Kontakt

Ceny wahają się od około 50 PLN za 1 kW (połączenie napowietrzne) do 75 PLN za 1 kW (połączenie kablowe). Ponadto za każde połączenie licznika powyżej 200 m dystrybutor pobiera opłatę w wysokości 30–40 PLN za metr zaznacza pogotowie energetyczne. Prace związane z budową połączenia trwają średnio kilka tygodni. Takie dokumenty potwierdzają gotowość do otwarcia urządzenia pod napięciem. Następnie operator wydał oświadczenie, że zakończył połączenie. Ostatnim krokiem jest zawarcie kompleksowej lub osobnej umowy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej. Następnie po prostu zainstaluj miernik przez dystrybutora.