Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej wymaga wcześniejszego przygotowania, lecz jest to praca, którą możemy wykonać samodzielnie. Zanim jednak zajmiesz się układaniem wybranej i kupionej kostki brukowej, musisz odpowiednio przygotować grunt, by kostka była trwała, równa i nie wypadała.

Grubość kostki

W zależności od przeznaczenia kostka może mieć różną grubość. Zastanów się, jakie obciążenie będzie musiała wytrzymywać. Jeśli przeznaczona zostanie jedynie do spacerowania i sporadycznie będzie musiała znosić obciążenie samochodu, możesz wybrać kostkę o grubości 6 cm. Jeśli natomiast obciążenie będzie większe, wybierz grubszą kostkę, np. 8 cm lub 10 cm. Pamiętaj, że rodzaj materiału, z którego wykonana jest kostka oraz jej grubość są znacznie ważniejsze niż wygląd. Nawet najładniejsza kostka brukowa szybko ulegnie rozpadowi, jeśli nie będzie przystosowana do danego obciążenia oraz warunków atmosferycznych.

Układanie kostki brukowej

Dobrze zaplanuj ułożenie kostki brukowej i zastanów się nad sposobem szybkiego odprowadzania wody z jej powierzchni. Następnie możesz przystąpić do przygotowywania podłoża pod kostkę brukową. Wykonujemy wgłębienie na całej powierzchni, na której położona ma być kostka – w zależności od planowanego obciążenia, może to być wgłębienie 50 cm lub 20 cm. Następnym krokiem jest zagęszczenie podbudowy i wymieszanie posypki piaskowej z cementową. Musimy również wypoziomować podłoże, jeśli chcemy, by kostka była równa. Po wyrównaniu powierzchni i zaschnięciu cementu możemy przystąpić do układania kostki brukowej. Kostki powinny być układane blisko siebie i ciasno – zagwarantuje to trwałość nawierzchni. Jeśli kostka charakteryzuje się nieregularnymi kształtami, będziemy musieli przyciąć krańcowe elementy – do tych prac najlepiej użyć szlifierki z diamentową tarczą do betonu. Po ułożeniu kostki wysypujemy na jej powierzchni drobny piasek, który dotrze między szczeliny i zapewni trwałość konstrukcji. Jeśli nie jesteś pewien, czy uda ci się prawidłowo ułożyć kostkę, zawsze możesz skorzystać z usług dobrego brukarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*