Jak zorganizować bezpieczne przyjęcie dla dzieci w ogrodzie?

Ogród jest miejscem, w którym uwielbiają spędzać czas nie tylko dorośli, lecz również dzieci. Urodziny dziecka są doskonałą okazją, by zaprosić znajomych z przedszkola lub szkoły i zapewnić im niezapomnianą rozrywkę. Co zrobić, by cała uroczystość odbyła się bezpiecznie i przebiegła bez komplikacji?

Owady – zagrożenie nie tylko dla alergików

Nie jesteś w stanie wyprosić wszystkich owadów ze swojego ogrodu, więc musisz być szczególnie czujny, zwłaszcza jeśli któreś z dzieci jest uczulone np. na jad osy. Pszczoły, osy, szerszenie i kleszcze uwielbiają otoczenie roślin, a wiele z nich wabi zapach pożywienia, szczególnie tego słodkiego. Dowiedz się, jak postępować w przypadku ukąszenia i wyznacz dzieciom miejsca do zabawy, by nie udawały się w bardziej trawiaste zakątki ogrodu. Jeśli nie wiesz, jak pomóc lub zauważasz, że stan dziecka się pogarsza, zadzwoń na pogotowie. Aby uniknąć komarów, nie przedłużaj imprezy do wieczora.

Uważaj na trujące rośliny

Jeśli hodujesz rośliny, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, które są bezpieczne dla dzieci i zwierząt, a których lepiej unikać. Zapraszając małe dzieci, musisz mieć świadomość tego, że mogą chcieć spróbować smaku twoich roślin, a to może skończyć się naprawdę źle. Jeśli masz w ogrodzie trujące rośliny, pozbądź się ich, zasłoń lub zablokuj drogę do nich płotkiem lub krzesłami. Bądź czujny i miej oczy dookoła głowy. Do roślin trujących należą m.in. konwalie, ostrokrzewy, cisy i kaczeńce.

Stawy i baseny to nie tylko atrakcja

Basen może być świetną rozrywką dla maluchów, lecz może również stanowić niebezpieczeństwo – nigdy nie pozwalaj dzieciom korzystać z basenu pod twoją nieobecność. Dobrze, by towarzyszyło ci kilka dorosłych osób i każda była odpowiedzialna za inną część ogrodu lub grupę dzieci. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kiedy ty zajmiesz się przygotowywaniem posiłku, dzieci będą pod dobrą opieką. Uważaj również na stawy – nawet te płytkie mogą być poważnym zagrożeniem dla małego dziecka. Pamiętaj także o tym, by pozbyć się z ogrodu wszystkich ostrych i niebezpiecznych przedmiotów.