Przenośniki, inaczej transportery taśmowe to urządzenia przeznaczone do transportu różnego rodzaju materiałów, zazwyczaj sypkich lub drobnych. Używane są na wielu liniach produkcyjnych, ale również na składowiskach, w magazynach, kopalniach, w budownictwie, rolnictwie i nie tylko.
Transportery taśmowe przeznaczone są zarówno do transportu lekkich produktów o niewielkich gabarytach (luzem i w opakowaniach), jak i ciężkich materiałów sypkich (luzem bądź w kartonach, workach czy skrzynkach).
Konstrukcja transporterów taśmowych
Istnieją różne rodzaje konstrukcji transporterów taśmowych. Prawie wszystkie napędzane są silnikiem elektrycznym, choć istnieją też przenośniki napędzane linami bądź łańcuchami. Najczęściej spotyka się transportery, w których taśma transportowa (połączona w pętlę) jest podparta rolkami i napędzana za pomocą jednego lub wielu bębnów napędowych.
Konstrukcja nośna transportera taśmowego może być wykonana ze stali zwykłej malowanej proszkowo, stali kwasoodpornej lub aluminium.
Taśma jest najczęściej wykonana z gumy, silikonu lub elastycznego tworzywa sztucznego i wzmocniona stalowym drutem. Występuje w wariantach o różnych grubościach i różnej nawierzchni (gładka/antypoślizgowa). Czasem rolę nośnika pełni taśma lub siatka stalowa (zwłaszcza na liniach technologicznych poddanych działaniu specyficznych czynników, np. przechodzących przez piece, myjki itp.). Dodatkowo taśmy mogą być wyposażone w falbany boczne, zapobiegające rozsypywaniu się materiałów sypkich na boki.
Taśma jest napinana za pomocą urządzeń napinających (śruba rzymska, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne). Przy transporcie materiałów mogących oblepiać taśmę montowane są z reguły także urządzenia do jej czyszczenia (szczotki, noże, skrobaki).
Transportery taśmowe mogą być wyposażane w mierniki przepływu przenoszonego materiału oraz wykrywacze metali. Ich pracę zabezpieczają czujniki temperatury oraz sygnalizatory zerwania taśmy, sygnalizatory przeciążenia i inne.
Wykorzystanie transporterów taśmowych
Transportery taśmowe wykorzystywane są do przemieszczania ładunków w poziomie lub pod kątem wzniosu do 30°, co umożliwia transport na różne wysokości. Pojedynczo bądź ustawione w łańcuchu mogą transportować materiały na wielokilometrowe odległości. Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony lub mniej opłacalny oraz do przemieszczania materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach, po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą służyć do transportu pracowników.