Jeśli auto jest już w krytycznym stanie, to pozostaje złomowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymasz potrzebne dokumenty ze stacji demontażu, aby auto wyrejestrować. W tym artykule wskazujemy między innymi, jak zezłomować auto.
Jak zezłomować auto?
Wiele osób nigdy nie złomowała auta. To niecodzienna sytuacja. Dlatego w głowach wielu właścicieli, którzy chcą jak najszybciej pozbyć się starego, niesprawnego auta pojawia się pytanie: jak zezłomować auto? W pierwszej kolejności należy przygotować dokumenty, pozwalające zezłomować auto. Po przygotowaniu dokumentów należy poszukać stacji demontażu w okolicy.
Pamiętaj, że taka stacja musi działać legalnie. To oznacza, że musi mieć pozwolenie na działalność od Marszałka Województwa. Czasami auto jest już po prostu nie sprawne, dlatego często takie stacje oferują dodatkowe usługi w postaci lawety. Transport niestety zwiększy ogólne koszty. Po złomowaniu zwróć uwagę czy pracownik złomowiska dał wszystkie dokumenty. Ten moment jest niezwykle ważny, ponieważ bez zaświadczenia o przyjęciu auta na złom wydział komunikacji nie będzie procedować wyrejestrowania auta. Najlepiej po złomowaniu auta iść od razu do wydziału komunikacji. Na ogół po złomowaniu były właściciel ma 30 dni na załatwienie formalności. Po złomowaniu i wyrejestrowaniu koniecznie zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Poinformuj o okolicznościach i złóż wniosek o zwrot składki OC.
Dlaczego warto wybrać dobrą stację demontażu?
Wskazaliśmy już, jak zezłomować auto. Ustawa o recyklingu pojazdów jasno wskazuje, że wszelkie czynności związane z wycofywaniem niesprawnych i starych aut muszą być dokonywane na legalnych stacjach demontażu. Działalność stacji musi być potwierdzona poprzez potwierdzenie marszałka województwa. Listę legalnych stacji można z łatwością znaleźć w internecie. W przypadku złomowania auta w nielegalnym miejscu, towarzystwo ubezpieczeń kierowca nie otrzyma zwrotu za ubezpieczenie OC. Obowiązek sprawdzenia legalności złomowiska leży po stronie właściciela pojazdu.