Posiadanie samochodu to oczywiście bardzo duże ułatwienie, jeżeli często musimy dojeżdżać do pracy lub po prostu lubimy wygodne podróże turystyczne. Pamiętajmy jednak o tym, że nałożone są tutaj na nas także pewne obowiązki formalne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o dbanie o odpowiedni stan techniczny pojazdu. Regularne naprawy i przeglądy techniczne są istotne, ale musimy także pamiętać o kompletnej dokumentacji. To jednak nie tylko posiadanie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia. Czasami po prostu zapominamy nawet o tym, co nam grozi za brak karty pojazdu. Jest tu przecież obowiązkowy dokument niezależnie od tego, czy chodzi o użytkowników indywidualnych, czy też firmy.
Obowiązkowe dokumenty każdego kierowcy
Jeżeli samochód jest zarejestrowany w Polsce, to karta pojazdu jest dokumentem obowiązkowym. Regulują to przepisy, które zostały wprowadzone w 1999 roku. Od razu też trzeba uspokoić wszystkie osoby, które nie są za bardzo zorientowane w tych przepisach i stwierdzić, że na szczęście nie musimy okazywać tej karty podczas kontroli drogowej. Byłoby to bardzo niewygodne dla kierowców, którzy musieliby cały czas nosić ze sobą te dokumenty. Z drugiej strony brak karty pojazdu może skutkować ogromnymi utrudnieniami, jeżeli byśmy chcieli sprzedać samochód albo go zarejestrować.
Kto musi dostarczyć nam kartę pojazdu?
W praktyce więc niezależnie od tego, czy samochód jest kupowany w serwisie, czy też nabywamy go indywidualnie i jest to auto używane, zawsze musi być do całej dokumentacji dołączona karta pojazdu. Będzie ona dostarczana przez producenta albo dilera, który będzie sprzedawać pojazd. Tak zresztą najczęściej się dzieje, gdy kupujemy nowy samochód w autoryzowanym serwisie. Wtedy dostajemy zapasowe kluczyki no i właśnie kartę pojazdu. Co jednak zrobić, gdy z różnych powodów występuje brak karty pojazdu? Należy niezwłocznie udać się do wydziału komunikacji tam, gdzie pojazd był zarejestrowany. Należy wtedy wypełnić odpowiedni formularz i dokonać wpłaty w wysokości 75 zł.