Bacillus coagulans to rodzaj bakterii, który w 2011 roku został oficjalnie zatwierdzony przez rynek farmaceutyczny. Oznaczony jako GBI-30 występuje w wielu formach produktów leczniczych. Najczęściej bakteria ta występuje w produktach spożywczych, a także probriotycznych, gdy istnieje konieczność wsparcia pracy jelit. Skoro już wiemy, że omawiany szczep bakterii jest zatwierdzony, to warto poznać jego właściwości. Z pewnością zdziwisz się, jak pożyteczny dla ludzkiego organizmu jest Bacillus coagulans. Zapraszamy do lektury!
Bacillus coagulans obniża objawy IBS
Według najnowszych badań, wykonanych w Stanach Zjednoczonych synbiotyk, zawierający Bacillus coagulans podany pacjentom, borykających się z IBS sprawiło, że ustąpiły objawy tj. ból brzucha czy biegunka. Warto dodać, że jak przy każdym prestiżowym badaniu druga grupa osób otrzymała placebo, gdzie niezaobserwowany powyższego działania. Niestety synbiotyk oparty na szczepie Bacillus coagulans nie wpłynął znacząco na osoby, które cierpią na zaparcia. Jednak obecnie na rynku dostępny jest ispagul s + probiotyk, wpływający na poprawę pracy jelit.
Bacillus coagulans hamuje zdolności wzrostu drobnoustrojów patogennych
Bacillus coagulans z uwagi na swoje właściwości historycznie był często badany w celu uzyskania wielu odpowiedzi. Jedne badania pokazały, że ten szczep bakterii ma zdolność hamowania rozwoju drobnoustrojów patogennych, które przyczyniają się bezpośrednio do powstania zapalenia jelita grubego i infekcyjnej biegunki, będącej niezwykle niebezpieczną odmianą, powodującą nawet zgon. Takie sytuacje jednak są ekstremalne i nie grożą osobom, które suplementują się produktami wspomagającymi pracę jelita tj. ispagul s + probiotyk.
Suplementując się takim produktem leczniczym, jesteśmy w stanie łatwiej przyswajać aminokwasy, dlatego jest on stosowany przez wiele osób, będących aktywnie fizycznie i chcących zabezpieczyć swoją florę bakteryjną, która znajduje się w jelitach.