Fota samochodowa w firmie — co warto wiedzieć na temat zarządzania pojazdami w przedsiębiorstwie?

Zazwyczaj każda firma potrzebuje firmowych samochodów, dzięki którym zarówno pracownicy, jak i szefostwo będą mogli przemieszczać się z jednego miejsca na drugie. Wybierając pojazdy, warto skupić się na dobrach, które będą nimi transportowane. Tylko wtedy przedsiębiorca będzie mógł optymalnie dopasować je do swoich potrzeb. Dobrze jest zatem skupić się na odpowiedniej przestrzeni bagażowej.

Dobrze dobrana flota samochodowa w firmie powinna być bezawaryjna. Dlatego też przed nabyciem określonych aut, warto poddać je testom awaryjności, które przeprowadzane są przez renomowane instytuty (Dekra, GTU, czy ADAC). Zapoznając się skrupulatnie z wynikami, przedsiębiorca będzie w stanie wybrać najmniej awaryjny samochód.

Floty samochodowe — wybierz odpowiedni napęd

Dzięki wyborze floty firmowej, która będzie miała określony napęd, a także dokładniej analizie kosztów serwisowych i naprawczych, przedsiębiorca może mieć pewność, że jego samochody firmowe będą spełniały powierzone zadania w 100%. 

Floty samochodowe powinny być dostarczane przez renomowanych producentów, którzy zagwarantują właścicielom firm najlepszą sprawność aut oraz ich wysokie parametry. Odpowiednio dobrane rozwiązania sprawią, że po okresie eksploatacji, przedsiębiorca będzie mógł rentownie sprzedać wykorzystywaną przez jego firmę flotę.

Flota samochodowa w firmie — z jakiego finansowania można skorzystać?

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na to, aby flota samochodowe pojawiła się w firmie, było kupno samochodu za gotówkę. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą korzystać z zupełnie innych rozwiązań, które sprawiają, że flota pojazdów może się sukcesywnie zwiększać, a oni nie muszą wykładać na jej zakup ciężko zarobionych pieniędzy. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest leasing. Tutaj właściciel firmy ma do wyboru kilka opcji. Najczęściej wybieraną formą tego rozwiązania jest FSL, czyli z ang. full service leasing wynajem długoterminowy. Polega ona na comiesięcznej opłacie, w którą wliczone są już koszty eksploatacyjne, ubezpieczenie oraz serwisowanie i ewentualne naprawy. W tym wypadku kontrakty trwają powyżej 24 miesięcy.