Na czym polega pranie dywanów?

Codzienne dbanie o dywan lub wykładzinę dywanową może być niewystarczające, aby utrzymać dotychczasową żywotność kolorów. Producenci zalecają, aby były odkurzane raz dziennie, ale też przynajmniej raz na trzy miesiące traktowane specjalistycznymi środkami. To preparaty piorące usuwają zabrudzenia oraz wilgoć. Jednak czy jest to wystarczające? Może okazać się, że nie, wówczas będziemy zdani na usługę firmy zajmującej się praniem dywanów.

Mechaniczne sposoby czyszczenia dywanu

Skuteczne pranie dywanów zależy od wielu czynników. Najczęściej pierwszym krokiem jest przystąpienie do mechanicznego usunięcia wszelkich widocznych zabrudzeń. Mogą mieć formę stałą, tj. piasek, ziemia, resztki jedzenia, sierść zwierząt. W przypadku, gdy nasz dywan ma długie włosie, to cały proces czyszczenia powinniśmy rozpocząć od jego wytrzepania. To metoda zanikająca, gdyż nawet w najbliższej okolicy rzadko możemy znaleźć przeznaczony do tego trzepak. We wspomnianym dywanie z długim włosiem drobinki brudu osadzają się głębiej, trudniej z tego powodu je wydostać. Nawet odkurzacz z dużą mocą ssania może nie być w stanie podołać zadaniu. Trzepanie choć męczące znacznie łatwiej poradzi sobie z zablokowaną między włosami dywanu sierścią czy okruchami jedzenia.

Odplamianie i spryskiwanie – użycie specjalistycznych środków chemicznych

W przypadku, gdy na naszym dywanie widoczne są plamy, które w przyszłości mogą okazać się trudne do wywabienia, to najlepiej w sposób doraźny zająć się nimi za pomocą odpowiedniego detergentu. Niestety bywają sytuację, że zabrudzenie znajdziemy po pewnym czasie, przykładowo kawałek plasteliny wgniecionej przez nasze dziecko może być niewidoczny. Nie w sposób też zwrócić uwagę na fragment dywanu, który jest rzadziej uczęszczany. Tego typu plam nie jesteśmy w stanie usunąć zwykłym środkiem do prania dywanów. W takie zanieczyszczone miejsce powinniśmy zastosować specjalny środek o odpowiednim pH i odczekać sugerowany czas. Takie pranie dywanów wykonuje się za pomocą specjalnych sprayów, które rozpuszczają brud.

Wcieranie i odsysanie wobec mocnych zabrudzeń

Niektórzy producenci w przypadku naprawdę trudnych do usunięcia plam sugerują stosowanie środku chemicznego, który po upływie konkretnej ilości czasu powinien być wtarty w dywan. Taki zabieg, choć czasochłonny może dać zadawalający efekt końcowy prania. W końcowej fazie zabiegu należy zastosowany detergent odessać za pomocą specjalnego odkurzacza, który ma znacznie większą moc niż modele standardowe. Środek chemiczny może też wymagać wypłukania wodą, by usunąć go w sposób całkowity. To jeszcze nie konie, pranie dywanów tym sposobem najczęściej kończy się suszeniem w specjalnie zabezpieczonych warunkach.

Kiedy wszystkie metody zawiodą

Ostatnia z metod czyszczenia dywanów jest bardzo wymagająca i nie zawsze jesteśmy w stanie sami ją wykonać. Stąd też lepiej skorzystać z usług firm zajmujących się praniem wykładzin i tapicerek. Specjaliści tego typu posiadają urządzenia oraz środki chemiczne, którymi są w stanie usunąć nawet najsilniejsze zabrudzenia. Poza tym ich doświadczenie sprawi, że cała usługa potrwa niedługo, a całkiem możliwe, że zostanie wykonana na miejscu w naszym domu.