Skup złomu – moda czy przeżytek?

Kojarzony niegdyś z paskudnym miejscem nędznego zarobku, skup złomu stanowi dziś miejsce gdzie walczy się o ekologię. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw współczesnej Europy, skłania ludzi do refleksji i sprzyja segregacji śmieci. Jeśli spojrzymy na produkowane przez nas odpady, jako na źródło surowców wtórnych i poddamy je recyklingowi zadbamy o środowisko i przyszłość naszej planety.

Liczby wskazujące ilości produkowanych śmieci są bezwzględne. Tylko polski przemysł zużywa rocznie 3 mln ton tworzyw sztucznych. Ta liczba z roku na rok wzrasta. Przekładając to na ilość odpadów, dramatycznie wzrasta zagrożenie zatruwania środowiska toksycznymi substancjami.

Złom, to złom…

Co można wywieźć na złom? Czy skup złomu to tylko metale, puszki aluminiowe i złomowanie auta? Otóż nie! Profesjonalne firmy, działające w oparciu o obowiązujące standardy z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami prowadzą zarówno metali kolorowych, złomu stalowego, żeliwa, akumulatorów, ale i makulatury (papier i kartony). Tu można dostarczyć zepsuty sprzęt RTV, AGD, czy sprzęt komputerowy, czyli tzw. elektrośmieci, nienadające się do wyrzucenia do zwykłych śmietników.

Pozyskane w ten sposób surowce są poddane recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu. I tak przykładowo poprzez recykling tworzyw sztucznych możemy ponownie wykorzystać takie tworzywa jak polietylen, polipropylen, polistyren, polichlorek winylu, tworzywo typu PET. I choć powtórne wykorzystanie odpadów polimerowych pogarsza ich właściwości, to zawsze możliwy jest odzysk energii poprzez spalanie w specjalistycznych spalarniach.

Poprzez recykling metali, pozyskanych np. na skutek skupu kabli i metali kolorowych możliwy jest odzysk żelaza, aluminium i miedzi. Miedź w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nie traci swych właściwości i zachowuje przewodzenie ciepła i energii elektrycznej.

Skup złomu- czysty zysk!

Skup złomu, to dziś nie tylko miejsce oddawania zawadzających nam sprzętów i śmieci. Coraz częściej można tu spotkać osoby zainteresowane kupnem metali, surowców, a nawet całych sprzętów, które można ponownie wykorzystać. Wzrost zainteresowania tzw. upcyklingiem, czyli nadaniu nowego życia starym sprzętom, staje się modne szczególnie wśród ludzi, o artystycznych i proekologicznych duszach.

Skup złomu to też nie lada gratka dla mechaników samochodowych. Często znajdują tu brakujące elementy i części potrzebne do naprawy lub renowacji aut. Zakupione w ten sposób podzespoły są o wiele tańsze niż zamienniki.