Jak odstraszyć krety z ogrodu?

Rosnące kopce kreta w ogrodzie to koszmar każdego ogrodnika. Te małe zwierzątka potrafią zwyczajnie zrujnować cały trawnik. Jak pozbyć się kretów? W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody pozbycia się tych owadożerczych ssaków. 

Kret a nornica

Przyczyny wyrządzonych szkód powstałych w ogrodzie przez te dwa gatunki nieco się różnią. Krety robią szkody dość nieświadomie, ponieważ kopią doły w pogoni za bezkręgowcami, które stanowią dla nich pożywienie. Ślimaki, dżdżownice, pędraki – to ulubione smakołyki kretów. Można tak naprawdę powiedzieć, że krety niszczą wyłącznie trawniki. Nornice natomiast powodują o wiele większe szkody, ponieważ niszczą dodatkowo rośliny, jedząc wszystkie ich struktury. Nornice w odróżnieniu od kretów nie zostawią otwartych kopców ziemi, lecz budują podziemne kanały, które podnoszą fragmenty trawnika. Co więcej, żyją w skupiskach, a krety są samotnikami. To oznacza, że w zasadzie kreta łatwiej załapać, ponieważ działa w pojedynkę. Aby szybko wyłapać kreta, ważne jest zrozumienie jego diety. Przed próbami schwytania kreta, warto pamiętać, że są one pod ochroną. To oznacza, że pułapki na krety lub inne metody schwytania tych zwierząt możemy stosować tylko na swojej własnościowej działce. 

Metody łapania kretów

Pomimo tego, że krety nie jedzą roślin oraz ich nie niszczą to i tak zniszczenie trawniku jest bolesnym kosztem dla ogrodnika. Najczęściej posiadacze ogrodów chcąc pozbyć się szkodnika stosują środki odstraszające krety, pułapki na krety czy ultradźwiękowe odstraszacze kretów. 

Środki odstraszające krety można zakupić w formie granulatów lub środków w płynie. Granulaty stosowane są zazwyczaj na dużych powierzchniach. Posypane na glebę oraz otwarte kopce psują środowisko kreta poprzez uwolnienie niemiłych zapachów. Środki w płynie mają podobne działania, jednak łatwiej się je rozprowadza po ogrodzie.

Pułapki na krety są „asem w rękawie” gdy środki odstraszające nie przyniosą rezultatów. Zastawiane pułapki na krety cechują się najwyższą skutecznością. Wystarczy je włożyć do kopca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*