Uparte gołębie – jak sobie z nimi poradzić?

Trudno o bardziej pospolitego ptaka na terenie dużych miast, niż gołąb. I chociaż ptaki te, dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu i charakterystycznemu gruchaniu, mogą uchodzić za sympatyczne, sytuacja zmienia się, gdy zaczynają one nagminnie siadać na naszym balkonie.

Dodatkowym problemem jest tu fakt, że stworzenia te widuje się coraz częściej. Zmiany klimatyczne, które przyniosły ze sobą cieplejsze zimy, sprzyjają bowiem zwiększonej aktywności gołębi. Co więcej, z powodu ciągłego dokarmiania ich przez mieszkańców, liczba tych ptaków znacząco wzrosła. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że specjalistyczne kolce tudzież siatki na gołębie stają się coraz częstszym widokiem w polskich miastach. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat skutecznego odstraszania gołębi.

 

Pasywny szkodnik

 

Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle konieczny jest niekiedy zakup siatki na gołębie. W końcu ptaki te nie należą do szczególnie agresywnych wobec człowieka. Jak się jednak okazuje, obecność gołębi może przynieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim, ptaki te pozostawiają po sobie ogromne ilości odchodów. Oprócz oczywistego zaburzenia estetyki naszego balkonu, nadmiar gołębiego guano może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych u domowników. Mowa tu chociażby o szkodliwych grzybach, dostających się do organizmu drogą wziewną, czy też pasożytach, takich jak niezwykle groźny obrzeżek. Gołębie odchody odznaczają się również dużym stężeniem amoniaku, powodującego uszkodzenia elewacji i karoserii samochodów.

 

Skuteczne odstraszanie

 

Do najskuteczniejszych opcji podczas walki z upartym ptactwem należy tu specjalistyczna siatka na gołębie. Jest ona bowiem na tyle silna, aby wytrzymać zarówno bliski kontakt z ptakami, jak i niekorzystne warunki pogodowe. Co więcej, w ofercie renomowanych sklepów znajdziemy szeroki wybór siatek, odznaczających się sporym zróżnicowaniem wymiarów. Alternatywą dla tego rozwiązania są tu również specjalnie zaprojektowane kolce, podrażniające ptaki bez wyrządzania im krzywdy. Sposoby te są niezwykle proste w implementacji, zaś ich efektywność pozwoli nam cieszyć się estetycznym balkonem, wolnym od stad gołębi i pozostawianych przez nie odchodów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*