Jakie są podstawowe parametry paneli fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne wciąż notują wielki wzrost sprzedaży. Liczba osób instalujących panele słoneczne wciąż rośnie i to jest bardzo pozytywny efekt. Ten wyjątkowo ekologiczny sposób zaopatrywania w energię elektryczną domów pozwala równocześnie mocno zaoszczędzić przy płaceniu rachunków za zużytą w gospodarstwie domowym energię elektryczną.

Jakie więc parametry powinny posiadać przyzwoite panele fotowoltaiczne, które bez obaw możemy zastosować do planowanej instalacji fotowoltaicznej?

 

Podstawowe parametry paneli 

 

Najbardziej podstawowe i najważniejsze parametry każdych paneli słonecznych to:

  • MPP, czyli moc w punkcie pracy;
  • STC, czyli moc w warunkach standardowych;
  • NMOT/NCOT, czyli moc w warunkach najczęściej spotykanych;
  • sprawność paneli;
  • PMPP, czyli współczynnik temperaturowy;
  • roczny spadek mocy.

Parametr Maximum Power Point w skrócie MPP określa moc szczytową, czyli ile maksymalnie prądu mogą wytworzyć panele fotowoltaiczne. Jest to jednak wartość osiągana stosunkowo rzadko, gdyż konieczne jest to tego wyjątkowo silne nasłonecznienie. Dlatego używane są również inne wskaźniki mocy. Kolejno są to więc Standard Test Condition w skrócie STC oznaczające moc paneli słonecznych przy ściśle określonych warunkach. Jest to temperatura paneli wynosząca 250C i nasłonecznienie na poziomie 100 W/m2 a także spektrum promieniowania przyjęte dla gęstości atmosfery 1,5. Kolejnym i chyba najbardziej obiektywnym współczynnikiem mocy jest Nominal Operating Temperature w skrócie NMOT lub Normal Operating Cell Temperature w skrócie NOCT. Te parametry są ustalane w warunkach, przy których panele pracują przez większość czasu w realnych instalacjach. Ważny jest także temperaturowy współczynnik PMPP, który powinien być jak najmniejszy, gdyż oznacza się za jego pomocą ubytek wydajności przy pracy ogniw w warunkach dużych temperatur.

 

Rec Solar panele fotowoltaiczne

 

Przykładowo produkowane przez Rec Solar panele fotowoltaiczne charakteryzują się tym współczynnikiem na poziomie -0,26 %/0C. Podawana dla modułu sprawność oznacza ilość energii słonecznej, która zostanie przekształcona w prąd i jest to wartość określona przy warunkach STC. Dostarczane przez Rec Solar panele fotowoltaiczne charakteryzują się posiadaniem tego współczynnika na poziomie powyżej 21 procent w większości modeli. Wartość rocznego spadku mocy mówi nam jak dużo sprawności ubędzie w przeciągu roku. Standardowo to od 2 do 3 procent dla pierwszego roku oraz w okolicach 0,6 procenta dla lat następnych.