Kiedy koniecznie udać się z kotem do weterynarza?

Koty to zwierzęta, które chodzą własnymi ścieżkami. Jednak kiedy z tych ścieżek powrócą, mogą dziwnie się zachowywać lub być ranne. Koty nie przepadają za wizytami u weterynarza, lecz w niektórych przypadkach jest to konieczne. Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?

Ropiejące oczy

U małych kotków ropiejące oczy to normalność. Należy wtedy stosować przepisane przez weterynarza krople, po których ropienie powinno ustąpić. Jednak jeśli ten problem pojawia się u starszych kotów, a przemywanie oka wacikiem nasączonym wodą nie pomaga, należy udać się na konsultację do weterynarza. Lekarz najczęściej zapisze krople przeznaczone dla zwierząt i zaleci wizytę kontrolną po ok. 10 dniach. Jeśli krople nie pomogą, zwykle stosuje się inny specyfik lub wykonuje badanie na obecność bakterii i stosuje dalsze leczenie. Nie lekceważ ropiejących oczu u kota, szczególnie wtedy, gdy zauważysz, że zwierzak często myje chore oko – oznacza to, że sam odczuwa dyskomfort i próbuje się oczyścić.

Groźne i powierzchowne rany

Jeśli twój kot wychodzi na zewnątrz, może się zdarzyć, że po powrocie zauważysz u niego rany. Oznacza to, że wdał się w bójkę z innym zwierzakiem lub ranił się na przykład o ogrodzenie. W każdym przypadku, bez względu na to, czy rana jest powierzchowna, czy głęboka, udaj się z kotem do weterynarza, który odkazi ranę i w razie potrzeby zastosuje antybiotyk. Jeśli nie masz pewności, co się stało, musisz zakładać, że kot mógł mieć styczność z chorym zwierzakiem. Aby zapobiec zakażeniu, udaj się z kotem do specjalisty.

Dziwne zachowanie i inne niepokojące objawy

Jeśli zauważysz, że twój kot z dnia na dzień stracił apetyt, schudł lub zaczął zachowywać się inaczej, skonsultuj się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy choroby. Uważnie oglądaj również sierść, uszy i zęby kota, by upewnić się, że nie dzieje się z nimi nic groźnego. Pamiętaj również o wizytach kontrolnych – kot powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony. Szczególną opieką weterynaryjną powinny być otoczone koty, które mają styczność z innymi zwierzętami.