Malowanie ścian – jak uniknąć dekoratorskich pomyłek?

Planując remont, dużą wagę przywiązujemy nie tylko do mebli i dodatków, lecz również do kolorów ścian. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że otrzymany efekt w najmniejszym stopniu nie przypomina naszych wyobrażeń. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, jak uniknąć dekoratorskich wpadek przy malowaniu ścian – wystarczy kierować się nimi podczas remontu mieszkania.

Ulubiony kolor

Wiele osób kieruje się własnymi preferencjami i chce otaczać się ulubionymi kolorami. Wszystko w porządku, jeśli lubisz szarości lub pastele, gorzej gdy na liście twoich ulubionych kolorów znajdują się czerń, wściekły róż lub ognista czerwień. Mocne kolory pomniejszą pomieszczenie, będą przytłaczać i sprawią, że twoje mieszkanie nie będzie przytulne. Jeśli kochasz wyraziste kolory, użyj ich w dodatkach lub pomaluj tylko jedną ścianę, a resztę pokryj delikatniejszymi barwami.

Wybieranie farby na początku

Decydując się na wybór farby na samym początku, z góry skazujesz się na porażkę, gdyż oznacza to, że wszelkie meble i dodatki będziesz musiał wybierać pod kolor ściany. Dużo łatwiej jest skompletować wyposażenie wnętrza i na koniec zdecydować, jaki kolor ścian będzie najlepiej pasował. Jeśli wybrałeś farbę w odcieniu szarości, nie jest jeszcze tak źle – wybór wyrazistego koloru może jednak przysporzyć ci sporo kłopotów, szczególnie przy doborze dodatków.

Działanie bez projektu

Stworzenie projektu przed przystąpieniem do prac remontowych znacznie ułatwi ci urządzenie wnętrza. Możesz skorzystać z gotowych programów do projektowania (najczęściej darmowych) lub poprosić o pomoc dobrego projektanta wnętrz, który nie tylko stworzy wnętrze twoich marzeń, lecz również doradzi zakup materiałów i poleci dobrą ekipę remontową. Jeśli więc nie chcesz na własną rękę zajmować się remontem i boisz się kosztownych pomyłek, zgłoś się do projektanta, który przed przystąpieniem do realizacji projektu stworzy wizualizację, na której zobaczysz swoje nowe wnętrze i zdecydujesz, czy chcesz, by tak właśnie wyglądało.