Czy w każdej kolizji drogowej należy wezwać policję? Oto pytanie, na które odpowiedź jest bardzo prosta. Nie, nie w każdej. Jeśli uczestnicy zdarzenia zgadzają się co do przebiegu kolizji, wystarczy sporządzić oświadczenie o kolizji. Co należy wiedzieć i jak napisać taki dokument?
Kolizja a wypadek – jaka jest różnica?
Różnica między kolizją a wypadkiem drogowym jest jedna. O kolizji mówimy, gdy nie zostały poszkodowane żadne osoby, to znaczy – nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu ani nie poniósł śmierci. To ta sytuacja, w której doszło tylko do niewielkich uszkodzeń pojazdów i – jak już było wspomniane – o ile strony się zgadzają, nie ma konieczności wzywania policji. Odwrotnie jest podczas wypadku samochodowego. Mówi się o nim, gdy są ranni lub ofiary śmiertelne i wówczas wezwanie na miejsce policji jest obowiązkowe.
Po co pisze się oświadczenie o kolizji?
Oświadczenie o kolizji pisze się z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jest to pewna oszczędność czasu. W oświadczeniu o kolizji sprawca przyznaje się do winy, a poszkodowany ma tego pisemne potwierdzenie. Dlaczego to oszczędność czasu? Bo dzięki temu można przyspieszyć proces likwidacji szkody, a tym samym wypłatę odszkodowania. Po drugie, sprawca, który w oświadczeniu dobrowolnie weźmie winę na siebie, uniknie otrzymania mandatu.
Oświadczenie o kolizji – co musi zawierać?
Najważniejszym elementem oświadczenia o kolizji są dane osobowe i adresowe obu uczestników zdarzenia (imię i nazwisko, adres, dane z dowodu oraz prawa jazdy). Kolejną ważną informacją są dane pojazdów, biorących udział w kolizji (numer rejestracyjny, marka samochodu, model, właściciele). Oświadczenie o kolizji musi również zawierać dane dotyczące ubezpieczenia pojazdu sprawcy. Oczywiście w dokumencie tym należy zawrzeć to, co najważniejsze, czyli treść oświadczenia. Z treści tej musi jednoznacznie wynikać, kto jest sprawcą. Dobrze jest używać precyzyjnych sformułowań, niepozostawiających pola do interpretacji.