Pielęgnacja gresu

Gres to płytki ceramiczne, formowane z kamionki szlachetnej, następnie prasowane i wypalane w wysokiej temperaturze. Płytki są bardzo odporne na ścieranie i mogą być kładzione zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ich żywotność i dobry wygląd zapewni odpowiedni impregnat do gresu.

Rodzaje płytek gresowych

Wyróżniamy przede wszystkim gres techniczny i gres porcelanowy. Gres techniczny jest może mniej dekoracyjny, ale za to bardziej odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Dlatego doskonale nadaje się na tarasy, balkony, czy korytarze. Gres porcelanowy (szkliwiony) jest także bardzo twardy, odporny na ścieranie i zabrudzenia. Ma małe pory powierzchni, przez co brud nie wnika łatwo do środka. Jest nieco mniej odporny na uszkodzenia, niż gres techniczny, ale za to daje niesamowity efekt. Powierzchnia wyłożona płytkami z tego gresu lśni niczym lustro.

Kolorystyka płytek z gresu

Płytki gresowe dostępne są w różnych kolorach. Przy wyborze koloru powinniśmy się kierować efektem końcowym. Ciemne kolory pomniejszają optycznie pomieszczenia. Jasne barwy dają wrażenie czystości. Warto też kierować się wpływem kolorów na nastrój człowieka. Ciepłe barwy pobudzają, dodają energii. Natomiast zimne uspokajają i wyciszają. Do tej pory pamiętam opowieść kuzyna, który kierując się modą, wybrał kolor czerwony. Z natury choleryk, w otoczeniu czerwieni stał się jeszcze bardziej nerwowy i wybuchowy. Na szczęście wiedział, co jest tego przyczyną i wkrótce nastąpił w jego mieszkaniu remont i zmiana koloru.

Jak dbać o płytki gresowe

Specjalny impregnat do gresu sprawia, że płytki staną się odporne na warunki atmosferyczne, brud oraz plamy. Nadaje się on do stosowania zarówno na gres techniczny jak i porcelanowy. Wyprodukowany w oparciu o nanotechnologię, ten impregnat do gresu sprawia, że na powierzchni chronionych płytek tworzy się specjalna warstwa ochronna. Zapobiegnie ona zabrudzeniom, powstawaniu plam czy nalotów oraz przedłuży dobrą kondycję naszych płytek.

Także sprzątanie i mycie będzie bardzo łatwe i przyjemne, gdyż po zastosowaniu impregnatu znacznie łatwiej jest dbać o czystość płytek. Zajmuje to też mniej czasu, który możemy przeznaczyć na wspólny czas z rodziną, lub jakieś hobby.

Gres techniczny może się odbarwiać od fug, kładzionych między płytkami. Impregnat także zapobiegnie temu problemowi.

Zastosowanie płytek gresowych

Płytkami gresowymi można wykładać balkony, tarasy, korytarze, kuchnie i łazienki. Nadają się zarówno na powierzchnie poziome jak i pionowe, czyli podłogi i ściany. Płytki gresowe mają różną antypoślizgowość, co warto wziąć pod uwagę przy ich doborze na podłogę łazienki. Do tej pory pamiętam pierwsze w życiu salto, jakie zrobiłem w łazience hotelowej, gdzie ktoś nie zadbał o odpowiedni dobór płytek na podłodze. Płytki różnią się też jakością. Warto jeszcze dodać, że gres techniczny jest mrozoodporny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*