W jaki sposób zorganizować przewóz zwłok do Polski?

kościół wewnątrz - puste ławki

Przewóz zwłok do Polski w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej i z przyczyn nienaturalnych

W tak trudnej chwili jaką jest śmierć bliskiej osoby sprawa może ulec większemu skomplikowaniu, jeśli do zgonu doszło poza granicami Polski. Na szczęście coraz więcej firm pogrzebowych zajmuje się wszelkimi formalnościami oraz niezbędną dokumentacją na podstawie upoważnienia uzyskanego przez rodzinę lub osoby uprawnione do pochówku. Dzięki tym działaniom przewóz zwłok do Polski jest nieco łatwiejszym zadaniem. Niestety w przypadku śmierci, która spowodowana jest wystąpieniem choroby zakaźnej pojawiają się ograniczenia.

Mianowicie w takich przypadkach starosta lub prezydent miasta musi wyrazić zgodę na sprowadzanie zwłok do Polski dopiero po upływie dwóch lat. W gorszej sytuacji są osoby, których bliski zmarł z przyczyn nienaturalnych lub takich, które są przedmiotem postępowania policji oraz prokuratury. Osoba starająca się o przewóz zwłok do Polski musi oczekiwać na otrzymanie decyzji od prokuratora właściwego dla miejsca wystąpienia zgonu. Cały proces może trwać od 30 dni do nawet pół roku.

Organizacja sprowadzenia zwłok do Polski

Po usankcjonowaniu decyzji o przewóz zwłok do Polski, członkowie rodziny, krewni lub osoby upoważnione muszą zadecydować o formie pochówku, tj. czy ciało zostanie złożone do trumny czy dojdzie do kremacji i prochy spoczną w urnie. W tym celu niezbędne będzie zezwolenie na pochówek od właściwego dla danego terenu planowanego pogrzebu starosty lub prezydenta miasta. Zgodę można uzyskać w ciągu trzech dni, która zarazem staje się powodem do wystawienia zaświadczenia przez konsula.
Wspomniane dokumenty niezależnie od kraju, w którym doszło do zgonu, nie wymagają tłumaczenia na język polski. Niezbędne będzie uiszczenie wymaganej opłaty konsularnej w wysokości 50 euro od regionów, w którym waluta ta jest oficjalnym środkiem płatniczym. W przypadku urny sam przewóz zwłok do Polski może być wykonany osobiście drogą lądową, z kolei linie lotnicze mogą mieć dodatkowe wymagania w tej kwestii. Należy pamiętać, że żaden wydział konsularny Ambasady Rzeczpospolitej Polski nie ponosi odpowiedzialności za jakość usług świadczonych przez firmy pogrzebowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*