Poradnik studenta – ile kosztuje dorabianie kluczy?

Wprowadzając się do nowego mieszkania, warto zaopatrzyć każdego lokatora we własny komplet kluczy, by uniknąć czekania przez długie godziny pod drzwiami. Dorabianie kluczy jest szczególnie popularne wśród studentów, którzy wprowadzają się do wynajmowanych mieszkań i liczą każdy grosz. Ile może wynieść dorobienie własnego kompletu kluczy?

Rodzaje kluczy

Wszystko zależy od rodzaju kluczy, jakie musimy dorobić. Klucze patentowe, podklamkowe i specjalne to koszt kilkunastu złotych. Klucze zastrzeżone, nawiercane typu Gerda i nawiercane specjalne dorobimy za ok. 30-40 zł, natomiast klucze rurowe typu Gerda i zasuwowe kosztują ok. 50-60 zł. Dla wielu osób może to być spory wydatek, jednak warto zaopatrzyć się we własny klucz już na początku, by uniknąć późniejszych komplikacji. Wynajmując mieszkanie z kilkoma innymi osobami, warto rozłożyć cenę kompletu kluczy na wszystkie osoby, gdyż właściciel mieszkania z pewnością zostawi kilka kompletów, które otrzymacie za darmo.

Czy warto dorabiać wszystkie klucze?

W niektórych blokach zamontowany jest elektroniczny domofon, który otwiera drzwi po wprowadzeniu znanego mieszkańcom kodu. Takie rozwiązanie zmniejsza koszt dorobienia klucza, chyba że nie jesteś w stanie zapamiętać kodu (zawsze można go sobie gdzieś zapisać). Jeśli w bloku, który zamieszkujesz, nie ma takiego domofonu, możesz liczyć na życzliwość sąsiadów, która jednak szybko się skończy, jeśli będziesz prosił o otwarcie drzwi kilka razy dziennie (również w godzinach nocnych). Możesz również oszczędzić na dorobieniu kluczy do śmietnika lub skrzynki na listy, gdyż takie klucze możecie trzymać w umówionym miejscu w domu, dzięki czemu każdy będzie miał do nich dostęp. Tak naprawdę kluczem, który koniecznie zawsze musisz mieć przy sobie, jest jedynie klucz do mieszkania. Jeśli mieszkacie w budynku strzeżonym, możecie ryzykować zostawianiem wspólnego klucza pod wycieraczką (choć to bardzo ryzykowne) lub w skrzynce na listy (jeśli koszt dorobienia klucza do skrzynki był niższy). Aby zachować wszelkie środki ostrożności, warto jednak zaopatrzyć każdego lokatora w klucz do mieszkania.