Zawód konferansjer – cechy, umiejętności i wykształcenie

Konferansjer jest zawodem, który trzeba mieć we krwi. Oczywiście można się nauczyć prowadzenia imprez i opanować kilka stałych żartów, które zawsze rozśmieszą publiczność. Należy jednak pamiętać, że konferansjer to osoba, która występuje przed publicznością – musi więc umieć zachować się w każdej sytuacji, uspokajać publiczność podczas awarii i zajmować ją, kiedy gwiazdy wieczoru zapowiadają spóźnienie. Czym powinien charakteryzować się dobry konferansjer?

Głos – narzędzie pracy konferansjera

Kandydat na konferansjera musi wyróżniać się głosem. Im bardziej charakterystyczny, tym lepiej – należy jednak pamiętać o tym, że głos ten powinien być miły dla ucha, mocny i donośny, tak by poradzić sobie nawet z takimi usterkami, jak brak prądu. W związku z tym konferansjer powinien korzystać z usług logopedy, by mówić wyraźnie i nauczyć się prawidłowego oddechu. Niezbędna jest również odpowiednia pielęgnacja strun głosowych w czasie przeziębień. Osoba, która pragnie zostać konferansjerem, powinna udać się do lekarza foniatry, który stwierdzi, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do pracy głosem.

Konferansjer = showman?

Wiele osób utożsamia konferansjerów z showmanami i jest w tym sporo prawdy. Rolą konferansjera jest zabawianie publiczności. Jednak wcale nie musi on biegać, skakać, śpiewać i tańczyć – powinien zarażać optymizmem i dobrym humorem. Swego czasu bardzo popularnym konferansjerem był Andrzej Poniedzielski, który cechował się spokojem, a nawet flegmatyzmem – i za to właśnie został pokochany przez publiczność. Konferansjer może więc znaleźć swój własny styl i sprawdzić, czy przypadnie on do gustu publiczności. Strojem roboczym konferansjera jest najczęściej garnitur, a u pań skromna sukienka.

Jak zostać konferansjerem?

Aby zostać konferansjerem, nie trzeba mieć szczególnego wykształcenia. Ważne jednak, aby cechować się silną osobowością, być gotowym na nieprzewidywalne sytuacje i nieustannie pracować nad dykcją. Konferansjerami często zostają aktorzy lub satyrycy, którzy są odpowiednio przygotowani do wykonywania tego zawodu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*